علائم خرابی پمپ بنزین

علائم خرابی پمپ بنزین

دلایل مختلفی می توانند منجر به از کار افتادن و یا سوختن پمپ بنزین شوند که شایع ترین آن ها، تردد با خودرویی است که سطح بنزین آن پایین آمده و باکش تقریبا خالی است.

در این حالت که عمدتا باعث روشن شدن چراغ بنزین در پشت آمپر می شود، پمپ بنزین برای مکش بنزین و ارسال آن به سمت موتور فشار زیادی را متحمل می شود و از طرفی ممکن است با مکیدن آلودگی های ناشی از فرسایش کف باک بنزین، فشار بسیار بیشتری را نیز متحمل شود.

معمولا در این مواقع چون سطح بنزین پایین تر از پمپ بنزین می باشد، در نتیجه عمل خنک شدن پمپ بنزین نیز به خوبی انجام نمی گیرد و این مورد باعث می شود تا پمپ بسوزد و از کار بیفتد. از آنجا که پمپ بنزین دقیقا در خود باک بنزین قرار می گیرد، داغ شدن بیش از حد آن می تواند منجر به انفجار بخارات بنزین در باک نیز شود و به همین علت این قطعات را طوری طراحی می کنند تا قبل از اینکه به درجه حرارت بالایی برسند، از کار بیفتند.

علائم خرابی پمپ بنزین

همانطور که گفتیم، برای فهمیدن این موضوع که آیا پمپ بنزین خودروی ما دچار مشکل شده است یا خیر، نشانه هایی وجود دارد. بروز هر کدام از این علائم خرابی پمپ بنزین می تواند این شک را در ما تقویت کند که این قطعه دچار مشکل شده است و احیانا سوخته است. لازم به ذکر است که عدم عملکرد پمپ بنزین، همیشه به دلیل سوختن خود پمپ نبوده و ممکن است مسیر جریان برق این قطعه دچار مشکل شده باشد.

پس با توجه به این که این قطعه معمولا با استفاده از جریان برق باتری شروع به کار می کند، با از کار افتادن آن باید مسیر جریان برق پمپ بنزین نیز بررسی گردد. برای این کار می توانید ابتدا از طریق جعبه فیوز خودرو اقدام کرده و در صورتی که فیوز پمپ بنزین سوخته باشد، پس از رفع مشکل ایجاد شده، آن فیوز را تعویض کنید. اما اگر جریان کافی به پمپ بنزین می رسد اما همچنان این قطعه کار نمی کند، باید به فکر تعویض این قطعه باشید.

از جمله علائم خرابی پمپ بنزین می توان به موارد زیر اشاره داشت:

خاموش شدن ناگهانی خودرو
به خوبی استارت خوردن خودرو اما روشن نشدن آن
عدم شنیده شدن صدای کار کردن پمپ بنزین، در همان ثانیه های ابتدایی که سوئیچ را باز می کنید.
کاهش قدرت موتور و ریپ زدن خودرو
روشن شدن چراغ چک در اثر کاهش فشار بنزین
البته باید این موضوع را همواره به یاد داشته باشید که تمامی خودروهایی که از سوخت بنزین برای حرکت استفاده می کنند، علاوه بر پمپ بنزین، یک صافی بنزین یا فیلتر بنزین نیز دارند که در صورت کثیفی آن، قدرت پمپ بنزین کاسته شده و نمی تواند فشار مورد نیاز را برای رساندن بنزین به موتور اعمال کند.